Какво представлява кашлицата?
Кашлицата е физиологичен защитен механизъм на белия дроб, възникващ в резултат на дразненето на дихателните пътища. Причините за появата й могат да бъдат различни, като най-често са свързани с възпаление на дихателните пътища под влияние на вируси и бактерии. Може да се появи и под въздействие на факторите от околната среда – замърсения въздух, чужди частици и вещества. В повечето случаи съпровожда настинката и грипа, както и почти всички белодробни заболявания. Не бива да се забравя, обаче, че в същността си кашлицата представлява полезен механизъм, с който се елиминират прахови частици и секрет от трахеята и белите дробове, което води до очистване на бронхиалното дърво и подобряване на дишането.
Тя е симптом с важно диагностично значение.
Какви са причините за появата на кашлица?
– на първо място е настинката, която е най-честата причина за остра кашлица. Често в тези случаи кашлицата отминава за около две седмици;
– тежки заболявания или усложнения след боледуване като пневмония, астма, остра сърдечна недостатъчност или запушване на белодробните кръвоносни съдове;
– бактериални или вирусни инфекции на белите дробове – остър бронхит, респираторна инфекция при деца, коклюш;
– тютюнопушене – често предизвиква кашлица, проявяваща се сутрин след ставане;
– увреждане на нервите ;
– синузит или хронични заболявания;
– алергии;
– някои лекарства за високо кръвно;
– попадане на материя от устната кухина в дихателните пътища.
Лечение на кашлицата
Преди да се предприемат каквито и да е лечебни мерки, трябва да се установи причината за кашлицата и да се постави диагноза. Лечението е комплексно в зависимост от причинителите, продължителността и наличието на секрет.
При остра кашлица се препоръчва овлажняване на въздуха (взимане на душ или използване на изпарител), за да се смекчи дразнещата компонента на кашлицата; консумация на много течности, тъй като те ще разредят секрета и ще я направят по-лесна за отхрачване; използване на експекторанти или муколитици, които спомагат за по-лесното отделяне на образуваните при възпалението секрети.
Има и лечебни билки, които намаляват силата на кашлицата, успокояват дразненето и болката в гърлото и подпомагат отхрачването на образувания секрет. Някои от тях са включени в готови сиропни форми, които гарантират точно определена концентрация от активните вещества.
Едно познато от древността растение, използвано за лечение на кашлица е бялата ружа.
Лечебните свойства на билката се свързват с богатото съдържание на слузни вещества в корените. Те намаляват повишената дразнимост на възпалената лигавица на горните дихателни пътища, потискат мукоцилиарната активност и отслабват кашличния рефлекс. Антибактериалните ѝ свойства, пък, предотвратяват по-нататъшно възпаление. Сиропите, съдържащи лечебна ружа повлияват изключително добре както сухата, така и влажната кашлица. Билката притежава противовъзпалително, омекчаващо и отхрачващо действие.
Статията е информативна и не заменя консултацията с лекар или фармацевт.
Привет, това е коментар.
Управлението, промените, редактирането и триенето на коментарите става в секция Коментари на таблото.
Аватарите на потребителите, които коментират, идват от Gravatar.