Билките са дар от природата и притежават неподозирани свойства, които са много полезни за здравето. Приложението им за облекчаването на различни болестни състояния датира още от древността, а лечебните им качества вече са доказани в редица научни изследвания. Едно от най-високо ценените растения в медицината е бялата ружа, заради благоприятното си въздействие върху дихателната, храносмилателната и отделителната система в човешкия организъм.
Многогодишното растение носи научното наименование Althaea officinalis или още известно като лечебна ружа.
Πpeди пoвeчe oт 2500 гoдини растението e било използвано кaтo cpeдcтвo зa лeчeниe нa мнoжecтвo бoлecти. Oт кopeнитe, лиcтaтa и цвeтoвeтe ca ce пpaвeли paзлични лeчeбни тинктypи и чaйoвe.
Интересен факт е, че листата на бялата ружа са се използвали , както за лекарство, така и за храна.
В древен Рим растението е било предпочитан зеленчук, а за най-бедните в Сирия – това е бил начин за препитание.
Първоначално красивата билка е използвана в Египет, а по-късно навлиза и във френската медицина.
Бялата ружа е традиционно лечебно растение и в българската народна и официална медицина с вековен опит по отношение на ефективността и безопасността, тъй като няма странични ефекти след нейната употреба.
Монографии и статии за ружата присъстват във водещите световни ръководства и лекарствени справочници.
Благодарение на лечебните си свойства, днес бялата ружа е популярна в цял свят, а здравословните ѝ ползи са много. Действа благотворно при възпаления на храносмилателната система, успокоява раздразнените тъкани на отделителната система, лекува кожните раздразнения, но най-често се използва при бронхити, кашлица и остри респираторни състояния.
Бялата ружа е богата на слузни вещества, етерични масла, минерални вещества, аспаргин, витамин С и още много други.
Корените на растението са богати на вещества, които имат антитусивни и антибактериални свойства, успокояват възпалените лигавици в устата и в гърлото, като създават плътен филм върху тях и редуцират пристъпите на кашлица.
Листата на бялата ружа съдържат флавоноиди, които проявяват и противовъзпалителни свойства. Екстрактът от лечебната билка индуцира фагоцитозата, която е процесът, при който определени клетки поглъщат бактерии, мъртви клетки или други твърди частици, като по този начин спомага за ускоряване на лечебния процес.
Бялата ружа е ефикасен лек при възпалено гърло и кашлица и именно заради лечебните си свойства се използва в част от сиропите за кашлица, като намалява повишената дразнимост на бронхиалната лигавица, улеснява отхрачването, действа противомикробно и отпуска спазмите на гладката мускулатура на бронхите.
Статията е информативна и не заменя консултацията с лекар или фармацевт.